Ion CEBAN – noul primar general al mun. Chișinău

La 3 noiembrie s-a desfășurat turul II al alegerilor locale generale, iar Ion Ceban a acumulat 52.39% din numărul total de voturi.

Ambii contracandidați au fost la a doua încercare de a deveni primar general, după ce au concurat pentru această funcție anul trecut, când Andrei Năstase a câștigat competiția, dar mandatul nu i-a fost validat de către instanțele de drept, anulând rezultatul alegerilor.

Ion Ceban a fost consilier municipal din 2015, anterior fiind deputat din partea PCRM între 2011 și 2014, ulterior votat deputat din partea PSRM în 2014-2015. Mai multe informații despre acesta, găsiți aici.

Reamintim că pe 20 octombrie, la primul tur al alegerilor, cetățenii au votat și pentru cei  51 de consilieri din CMC, mandatele fiind repartizate în felul următor: PSRM-22Blocul „ACUM”-19PL-3 consilieri,  PD și Partidul „Șor” câte 2, Partidul Unității Naționale, Mișcarea Politică Forța Nouă și PCRM câte un singur consilier.